Tanıklık Zorunlu Mudur ? | Soru Yeri

Tanıklık Zorunlu Mudur ?

tanik

Tanık, başka bir kelimeyle ifade etmek gerekirse şahit; dava konusu olay hakkında bilgi sahibi olduğu bilinen ancak davada taraf olmayan kişilerdir. Tanık olduğuna dair tebligat alan kişinin aklına gelebilecek ilk soru tanıklık zorunlu mu sorusudur. Evet, tanıklık yapmak zorunludur. Bilgi sahibi olmadığınız bir konuda tanık olarak gösterilseniz bile gidip tanıklık yapmak zorundasınız. Tanıklık için tebligatta yazan gün ve saatte adliyeye gitmezseniz polis ya da jandarma zoruyla götürüleceksiniz ve ayrıca gitmemenizden doğan masrafları da ödemek zorunda kalacaksınız.

Şayet gidemeyecek durumdaysanız, örnek vermek gerekirse çok kötü hastaysanız, yapmanız gereken mazeretinizi derhal çağrıldığınız mahkemeye yazılı olarak bildirmektir. Yalnız belirtmekte fayda görüyoruz; çok işim var gibi keyfi sayılabilecek mazeretler kabul edilmeyecektir.

İlk kez tanık kürsüsünde olan kişilerin heyecanlanmaması oldukça ender görülen bir durumdur. Yapmanız gereken soğukkanlılığınızı koruyup hâkimin sorduğu suallere bildiğiniz kadarıyla cevap vermekten başka bir şey değildir. Yalan söylemeniz durumunda, yani yalan tanıklık yapmanız durumunda suç işlemiş sayılırsınız ve hakkınızda soruşturma başlatılır. Yalan tanıktık yaptığınıza dair sicilinize kayıt düşülür ve gerek görülürse hapis cezası bile alabilirsiniz. Kural olarak ifadenizi hâkim karşısında vermelisiniz, yazılı ifade kabul görmemektedir çünkü hâkim tanığın hal ve hareketlerinden, anlattıklarında çelişki olup olmadığından yola çıkarak davayı çözümlemeye çalışacaktır.

Tanıklık için yaptığım masraflar ne olacak diye düşünüyorsanız hiç merak etmeyin. Tanıklık yasal bir yükümlülük olduğu için harcadığınız zaman için, yaptıysanız yol masrafları için size belirli bir ücret ödenir.

En Çok Okunan Soru - Cevaplar

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir