TOKİ'den Nasıl Ev Sahibi Oluruz ? | Soru Yeri

TOKİ’den Nasıl Ev Sahibi Oluruz ?

Toki’den (T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı) Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Kiradan kurtulmanın bir yolu da tokiden konut satın almaktır. Ancak tokiden konut satın alınabilmesi açısından bazı koşulların taşınması gerekmektedir.

Bu bakımdan ev sahibi olmak isteyen birçok aileler tarafından tokiden nasıl ev sahibi olunur hakkında yazımız üzerinden detaylı olarak bilgiler sunalım.

Toki’den Konut Sahibi Olunması Açısından Şu Koşullara Uyulması Gerekmektedir;

  • Başvuru sahibinin ikamet ettiği bölgede en az 1 yıl oturuyor olması
  • Başvuru sahibinin üzerinde gayrimenkul bulunmaması
  • Başvuru sahibinin T.C. vatandaşı olması koşulların taşınması gerekmektedir.
  • Başvuru sahibi engelli ise, engelli derecesini gösteren sağlık raporu sunması

Toki’den Konut Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Toplu konut ihtiyacını ciddi anlamda gideren tokiden nasıl ev sahibi olunur firmasından konut satın alınabilmesi açısından bireylerin yapması gerekenler oldukça basittir.

Her ilimizde bürosu bulunan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, bu sayede konut sahibi olmak isteyenlere daha hızlı bir şekilde hizmetler sunmayı hedeflemektedir.

Bu bakımdan toki’den konut almak için bireyler ilk olarak bağlı bulundukları ildeki toki ofisine başvuru yapması gerekmekte ve il sınırları içerisinde toki konut projeleri hakkında yetkililerden bilgiler talep etmelidir.

Bu aşamadan sonrasında bireylerin ikamet ettiği il sınırları içerisinde toki konut projeleri hayata geçirildiği takdirde, yetkili birim tarafından bireylere geri dönüş sağlanarak gerekli bilgilendirilmeler yapılmaktadır.

Toki Konut Başvurularında Öncelik Kimlere Sunulmaktadır?

Toki konut başvurularında öncelik engellilere, dul ve yetimlere, şehit ve gazi yakınlarına tanınmaktadır. Ayrıca bu kategoride yer alan bireylere, toki tarafından indirimli olarak konut satış hizmetleri sunulmaktadır.

Toki Konutları Satış İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

Toki konut satış işlemleri engelli, dul ve yetimler, şehit ve gazi yakınları dışında kalanlara kura sistemi sayesinde yapılmaktadır.
Örneğin, herhangi bir ilde tamamlanan toki konut projesine başvuru yapanlar, ilgili birim tarafından toplu halde biraraya getirilerek kura uygulamasına geçilmekte ve kurada isimleri çıkan ailelere konutları teslim edilmektedir.

Toki Konut Başvurusu İnternet Üzerinden de Yapılabilir Mi?

Toki konut başvurusu yalnızca bağlı bulunulan ildeki toki ofisleri üzerinden yapılmaktadır. Bu bakımdan toki konut başvurusu internet üzerinden yapılamamaktadır. Fakat, toki resmi web sitesi üzerinden bağlı bulunulan ildeki toki konut projeleri hakkında daha detaylı bilgilere ulaşılabilmekte ve ayrıca toki resmi sitesi üzerinden toki müşteri hizmetleri ile iletişim kurulabilmektedir.

Toki Konutları Depreme Dayanıklı Mı?

Toki konutları birinci sınıf inşaat malzemeleri ile yapılmaktadır. Bu bakımdan toki konutları ayrıca satışa sunulmadan önce ilgili birimler tarafından depreme dayanıklı olup olmadığı hakkında incelemelerden geçirilmektedir.

Birden Fazla Toki Konutu Satın Alınabilir Mi?

Tokiden birden fazla konut satın alması söz konusu değildir. Bu bakımdan toki, her aileye yalnızca 1 adet konut satabilme yetkisine sahiptir.

Diğer konut edindirme sistemlerine oranda birçok avantajlara sahip olan toki konutları hakkında güncel bilgiler almak açısından toki resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir