TOKİ'ye Başvuru Şartları Nelerdir? | Soru Yeri

TOKİ’ye Başvuru Şartları Nelerdir?

Toplu Konut İdaresi ve devletin işbirliği ile yapılan TOKİ projesi yıllardır taleplerle büyümeye devam eden bir konut edindirme projesidir.

Alt gelirli ve düşük gelirli olupta konut sahibi olmak isteyenler için TOKİ’ye başvuru şartları öncelikle daha evvel TOKİ’den bir konut satın almamış olmak, başvuru sahibinin kendisi, eşi ve çocukları üzerinde tapu kayıtlı bağımsız bir gayrimenkulün olmaması, il sınırları içerisinde bir yıldan fazladır ikamet ediyor olmak, başvuru tarihi itibari ile 25 yaşını doldurmuş olmak, hane halkı gelirinin en fazla net 3 bin 200 TL olması ve bir hane halkı adına yalnızca bir başvuru yapılabilmesi gibi kurallara bağlıdır.

TOKİ’ye başvuru şartları için gerekli olan bazı belgeler de başvuru esnasında istenecektir. Öncelikle hane halkının aylık gelirinin en fazla nette 3.200 TL’yi geçmediğini kanıtlayan bir gelir belgesi alınmalıdır.

Başvuru yapan kişi evli olursa eşi ve çocukları içinde çalışan varsa hepsinin aylık gelirlerini kanıtlayan maaş belgeleri veya maaş bordroları olmakla birlikte başvuru yapan kişinin kendisi, eşi veya çocuklarından herhangi birisi çalışmıyorsa da sosyal güvenlik kurumundan çalışmadıklarına dair belgeler ibraz edilmelidir.

Kurayla yapılan resmi çekilişle kazanılan konut edinme hakkı sonrasında da yasal süreç devam etmektedir. TOKİ projesinde hak sahibi olupta resmi sözleşmeyi imzalayanlar, edinmiş oldukları konutları ödemeleri bitene kadar birine devredemez veya satamazlar.

Ayrıca sözleşme imzalanan konut için ödemeleri yani taksitleri bitene kadar alıcının veya ailesinin konutta ikamet ediyor olması gereklidir. Aksi durumda ise imzalanan sözleşmeler hemen feshedilecektir.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir