Trafik Işıklarının Renkleri Nereden Gelmiştir ? | Soru Yeri

Trafik Işıklarının Renkleri Nereden Gelmiştir ?

trafikisiklari

Trafik ışıkları ile ilgili olarak yapılmış olan ilk uygulamalar bundan yıllar öncesine dayanır. Demiryollarının insanların çok sık kullanmaya başlaması artık bazı önlemlerin de alınması anlamına gelmişti. Demir yolları da ilk olarak kırmızı rengini ‘dur’ olarak seçmişti. Dur renginin kırmızı olarak seçilmesinin temel nedeni kırmızı rengin kan, ölüm ve tehlike gibi çağrışımları asırlardır insanların aklına getiriyor olmasından kaynaklanıyordu.

Kırmızı ışığı ile dur sinyalini verebiliyorlardır, ancak birde bunun tersi olan geç sinyali koyulma ihtiyacı hissedildi. Buna da beyaz rengini seçtiler. Ancak şehirlere yakın yerlerde sokak lambaları da genelde beyaz olduğu için bu durum korkunç kazalar ile sonuçlanabiliyordu. Ayrıca kırmızı ışığın kaplaması düşünce onunda altından beyaz ışık çıktığı için bu durum daha da kötü felaketlerle sonuçlanabiliyordu. Bu duruma bir çözüm arayan demir yolları da çözümü sarı ışığı kullanmaktan buldu. Turuncuya yakın sarı ışık özellikle geceleri en çok dikkat çeken renklerden birisidir. Demir yolları da bunu onayladı ve sarı ışığı kullanılmak üzere seçti.

Peki, sadece trafik ışıkları demir yollarında mı kullanıldı dersek eğer elbette hayır. Henüz daha ilk otomobilin mevzu bahsi dahi ortada bulunmuyorken bile insanlar için at arabalarının trafiği dahi bir sıkıntı demekti. Özellikle de Londra için bu durum böyle olunca 1868 yılında Londra’da trafiği kontrol altına almak için insan bazlı (polisin kontrolünü sağladığı) trafik ışıkları meydana getirilmişti.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir