Uçağa Gel Gel Yapan Görevli Kimdir ? | Soru Yeri

Uçağa Gel Gel Yapan Görevli Kimdir ?

İlk zamanlarda sinema filmlerinde ve diziler gözümüze çarpmaya başlayan bu adamlar, hava taşımacılığın gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte canlı canlı karşımıza da çıkar hale gelmişlerdir. Uçakların park pozisyonuna yanaşırken yolunu gösteren ve takibini yapan görevliler; literatürdeki adı ile marshalling görevlileri kimlerdir?

 

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki havaalanları özellikle apron kısmında yer emniyeti ve güvenliği için çok fazla sayıda kural ile donatılmıştır. Bu kurallara uymak hassas bir önem taşımaktadır. Apronda ( uçakların yolcu, kargo, yakıt vb. için park ettikleri bölge) tüm araçlar, hassas dönüşler yaparken gerisinde ve ilerisinde yolu gözetleyen ve araca yön veren ikinci bir şahıs olmadan hareket edemez.  

 

Örneğin; uçağın merdiveni geri geri gelirken muhakkak ki arkasında aracın yolunu gözetecek birileri olur.  Gereksiz gibi görünse de maalesef bu ve buna benzer tüm kurallar bütünü kanla yazılmış zamanında bu eksikliklerden can ve mal kaybı yaşanmıştır.

Konumuza dönecek olursak uçak iniş yapıp pistten park pozisyonuna yanaşırken kuleden aldığı numaraya doğru ilerler.  Bu park pozisyonun başında yer hizmetleri firmasından eğitimli bir görevli uçağın geleceği noktayı elindeki işaretçilerle kaptana hatırlatır. Sonrasında dönüşleri ve duracağı noktayı tam olarak tayin etmek için belirli hareketlerle uçağa yönünü gösterir. Kaptan pilot ise bu hareketlere uymak zorundadır.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir