Uçakların Bagajına Neler Alınır - Taşınır ? Neler Alınmaz - Taşınmaz ? | Soru Yeri

Uçakların Bagajına Neler Alınır – Taşınır ? Neler Alınmaz – Taşınmaz ?

Uçağa binerken hangi eşyalar yasak, hangi eşyalar taşınabilir diye hep kafamız karışır durur. Hava taşımacılığın artması ile hemen hemen herkesin tercih edebileceği konuma gelen uçaklara, uçuş güvenliği ve emniyeti açısından taşınabilecek eşyalara bazı sınırlandırmalar getirilmiştir. Bu sınırlandırmalar üye kuruluşu olduğumuz ICAO ( International Civil Aviation Organization ) ve ECAC (European Civil Aviation Conference) tarafınca şart koşulmuş ve ülkemizce Milli Sivil Havacılık Güvenlik Programı (MSHGP) ile de kaleme alınmıştır.

Bu eşyalar ve nesneler o kadar yasalarca o kadar fazlaca detaylı kaleme alınmıştır ki bu yazıda sizlere karşımıza en fazla çıkanlardan bir özet sunacağız;

Her türü ateşli ve ateşsiz silahlar ve bileşenleri;

Her tür ateşli ve ateşsiz silahlar, boncuk atar tabancalar, yivli ve yivsiz tüfekler tabancalar uçağın el bagajında yani kabinde kesinlikle taşınamaz fakat gerekli taşıma prosedürü ve terminal polisi onayı ile uçak altı bagajında yani büyük bagajda taşınabilir.

Keskin uçlu ve sivri ya da delici eşyalar;

Bu sınıfa bıçak, satır, ok, balta, neşter vs her türlü delici kesici eşya girmektedir. Sadece tanımlı bir cisimden ziyade 6cm den uzun kesici ve delici tarafı olan her türlü nesne bu sınıfa sokulabilir. Bu eşyalar da kabin bagajında yasaklı olup uçak altı bagajında taşınması uygundur.

Keskin ve sivri uçlu olmayan küt silah nesne ve eşyalar;

Her çeşit cop, teleskopik baston, golf ve kriket sopası, halat, zincir, kelepçeler, mancınık vb. keskin uçlu olmayan fakat silah olarak kullanılabilecek tüm küt nesneler bu sınıftadır. Kabin bagajında taşınması yasak uçak altı bagajında taşınabilirler.

Patlayıcı ve Parlayıcı maddeler;

Standart yolcunun bu tip maddeler ile işi olmadığı gibi bazı profesyonel ve iş amaçlı taşımalarda gerekli prosedürlerin sağlanması ve havayolu firmasının izni alınması ile ancak mümkündür.

Yanıcı ve parlayıcı sıvı ve gazlar;

Alkol oranı %70 i geçen her türlü sıvı ve aerosol, kabin bagajında taşınması kesinlikle yasak olmakla birlikte, uçak altında taşınması havayolu firmasının firma içi kurallarına göre değişir.

Her tür sıvı, jel, aerosol maddeler;

Hemen hemen herkesin merak ettiği sıvı kısıtlaması kuralı her daim kafa karışıklığına sebep olmaktadır. Bu kural kapsamında salçadan ve jöleden tutun parfüm şişesine kadar tüm sıvıların uçak içine alımı kısıtlanmıştır peki bu kısıtlama neye göre değerlendirilir ?

Sıvının olduğu ambalaj 100ml ve bundan küçük ise sıvının geçişinde problem yoktur. Yani bir şişe içerisinde maksimum 100ml sıvı geçirebilirsiniz. Bu 100ml sıvıdan da toplamda en fazla 10 adet olabilir. 10 küçük şişede toplamda 1 litrelik sıvı sokma hakkınız vardır uçak içine. Fakat bu 10 adet şişe muhakkak 1 litre hacimli ağzı kilitli bir poşete sığmalıdır. Sıvıyı alacağınız ambalajın üzerinde 110 ml yazıyor ise sıvınızın dibinde çok az kalmış olsa bile yasaktır. Çünkü değerlendirme ambalaj üzerindeki değere göre yapılır.

Tüm bunların dışında kurallar çerçevesinde belirtilmeyen ve yasaklı madde listesinde ismi bulunmayan fakat uçuş güvenliğini tehlikeye sokabileceği düşünülen her türlü maddenin uçağa geçişine izin verilmez.

Burada inisiyatif genel kollukta ( Havalimanı Polisi) olup son karar onlar tarafından verilmektedir.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir