Ucuz Temiz ve Alternatif Isınma Yolları Nelerdir ? | Soru Yeri

Ucuz Temiz ve Alternatif Isınma Yolları Nelerdir ?

alternatifisinma

Ülkemizin bazı yerlerinde sobalar yanmaya kaloriferler ateşlenmeye başladı. Güney Ege için şimdilik değişen bir şey yok ancak biz sizler için ucuz alternatif ısınma yolları konusunda biraz araştırma yaptık, biraz da kendi tecrübelerimizi ekledik.

Bazıları için ucuz ısınma birincil plandayken bazıları ise ekolojik dengeye olan sorumluluğu yerine getirmek önceliklidir. İşte bu noktada taban tabana zıt iki beklentinin kesiştiği alternatif yakıtlar devreye giriyor.

Kışın çok soğuk geçmediği kıyı şeritlerinde yaşıyorsanız ucuz ve temiz yakıt önerisi olarak size talaşı denemenizi önerebilirim. Çuval çuval talaşı iyi muhafaza edebileceğiniz bir deponuz ya da kömürlüğünüz varsa çok fazla soba sıcağını sevmiyorsanız sizin için en uygun ısınma çeşidi talaş olacaktır.

Alternatif Isınma Aracı Olarak Talaş

Marangoz atölyelerinden ya da kerestecilerden çok uygun fiyata alabileceğiniz talaşı yakabilmek için ihtiyacınız olan şeyler bir soba, ihtiyaca göre iki ya da üç boş kova, 5-6 cam çapında bir sopa ve talaşı sıkıştırmak için bir adet oval ağızlı bir tokmak.

Sopayı kovanın içine oturtup, kovayı yarıya kadar talaşla doldurun. Sonra tokmak yardımıyla üstünden iyice bastırarak talaşı sıkıştırın. Kova dolana kadar iki – üç sefer bu işlemi tekrarlayın. Sıkıştırma işlemi oldukça önemlidir çünkü iyi sıkıştırılamayan talaş soba yandıktan kısa bir süre sonra çökebilir ve çöken talaş da çok kısa bir süre içerisinde yanar ve geçer. Bu da gece boyunca dişlerinizin birbirine vurmasına sebep olur.

Talaşı iyice sıkıştırdıktan sonra ortasına koyduğunuz sopayı sağa ve sola yavaş yavaş kanırtarak çıkartın. Çökmemesi için bu işlemi nazikçe yapmanız önemlidir. Doldurulan kovayı sobanın içine yerleştirin ve sopanın açtığı delik sobanın ağzına gelecek şekilde kovayı yerleştirin ve sobayı alttan ateşleyin. Talaş alttan üstte doğru yanmaya başlayacaktır.

Talaşımızı yaktıktan sonra sobanın altını açık unutursak o sıkı yerleştirdiğimiz talaşların yanması 2-3 saat sürer. Eğer altını biraz aralarsak bu süre 5-6 saate kadar çıkar.

Isınma aracı olarak talaş hem ucuz hem de tertemizdir. Talaş için özellikle kıyı kentlerde yaşayan ve fazla soğuk hissetmeyen vatandaşlarımız için tercih edilesi bir alternatif yakıt çeşidi diyebiliriz. Yanan talaş geride hiçbir şey bırakmaz ve bu da sizi evi sürekli temizleme derdinden kurtarır.

Alternatif Isınma Aracı Olarak Küspe

Bitki küspeleri uzun zamandır Anadolu’da sıkça yakıt olarak kullanılmaktadır. Ülkenin dört bir yanında ayçiçeği, zeytin, pancar, mısır gibi bitkiler yetiştirilmektedir. Ayçiçeği çeneği, zeytin küspesi ve çekirdekleri, mısır koçanları, pancar küspesi gibi bu bitkilerin işlendikten ya da kullanıldıktan sonra kalan artıkları alternatif yakıtlar için birebirdir. Kimisi sertliği, kimisi yağlı yapısı sebebiyle yakıt olmaya elverişlidir. Bu fazlalıkları uzun zamandır sobalarında yakıp ısınan birçok Anadolulu var olmakla birlikte gelişmiş teknolojiyle birlikte bu zirai atıkları pelet kazan ile daha verimli kullanmak mümkündür. Pelet sistemi modern hayata kolay entegre edilebilir ve yönetilebilir yapıdadır. Kalorifer sistemlerine entegre etmeye uygundur ancak bu sisteme sahip olmak için en başta bir miktar parayı gözden çıkarmak gerekiyor. Ancak dileyen bu bitkisel artıkları geleneksel yöntemlerle de yakıt olarak kullanabilir.

Bu iki yöntem de çevre dostu olmakla birlikte ucuzdur, sağlıklıdır ve zehirlenme olasılığı yoktur.

Bu yazımızda dilimiz döndüğünce ucuz ve temiz alternatif ısınma yolları konusunda sizlere bilgi verdik. Atladığımız ya da unuttuğumuz bu tarzda yakıtlar varsa yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir