Uhu ve Yapıştırıcı Özelliği Olan Lekeler Nasıl Temizlenir? | Soru Yeri

Uhu ve Yapıştırıcı Özelliği Olan Lekeler Nasıl Temizlenir?

Günlük hayatımızda pek çok sorunla karşı karşıya gelmekteyiz. Bazen çözümleri basit olsa da bazen de bizi zor durumda bırakabiliyor. Gerek işyerinde gerek okullarda çok fazla karşılaşılan sorunlardan biri de uhu ya da farklı bir yapıştırıcının kıyafetimize ya da herhangi bir yere damlaması ve orada iz bırakmasıdır.Hele ki en sevdiğiniz kıyafette leke kalmışsa işte o zaman buna çok canınız sıkılacaktır. Gelelim uhu ve diğer yapıştırıcı lekeleri nasıl temizlenir konusuna.

Yapıştırıcı Lekeleri Nasıl Çıkartılır?

Öncelikle isterseniz uhudan başlayalım. Sanılanın aksine uhuyla ilgili bir problem yaşarsanız öncelikle uhunun kurumasını beklemelisiniz. Eğer kuruma işlemi gerçekleşmeden müdahale etmeye çalışırsanız bu durum lekenin daha fazla dağılmasına sebep olacaktır. Lekenin kuruması için birkaç saat beklemesi yeterli olacaktır.

Uhunun kurumasından sonra plastikten oluşmuş kart ya da ince bıçak ile üzeri alınmalıdır. Uhunun kalan kısmı çay kaşığı kadar kumaşın ağarmasına neden olmayacak toz bir deterjan ile yaklaşık bir bardak kadar ılık suyu karıştırınız. Yaptığımız bu suyu evdeki bir beze yedirerek uhunun kalan lekeli kısmı üzerine hafifçe tampon yapınız.

Daha sonra deterjanlı suyu iyice emince durulayınız ve lekeli kısmın kendi halinde kurumasını sağlayınız. Bu yaptığımız işlemler sonucunda lekeden hala kurtulamadıysanız yemek kaşığı ile yaklaşık 2 kaşık amonyaklı temizleyiciyi 1 su bardağı ılık suya katarak karıştırınız ve az önce bezle ile anlattığımız kısımları sırasıyla uygulayınız.

Lekesiz Ortam Oh Ne Rahat

Tüm bunlardan sonra uhu ve diğer yapıştırıcı lekeleri nasıl temizlenir konusunda sıkıntı yaşayanlar için uhudan bahsettik ama şimdi bir diğer yapıştırıcı olan ve sıkça başımıza gelen japon yapıştırıcısının dökülmesinden bahsedelim.

Japon Yapıştırıcısı Kumaşlardan Nasıl Çıkartılır?

Mesela japon yapıştırıcısını bir kumaştan çıkarmak için bir bezin üzerine aseton döküyoruz ve kesinlikle ovmadan hafifçe tampon yapıyoruz. Yaklaşık birkaç dakika lekenin üzerinde bekletiyoruz. Yalnız burada önemli olan kısım kumaşın küçük bir yerinde asetonu deneyerek kumaşın renk atıp atmadığına bakınız. Daha sonra bir kart ya da bir bıçak yardımıyla yapıştırıcı kısmını dikkatle kazıyınız. Eğer leke kumaşın bir de arka yüzüne geçmişse arka kısmına da aynı işlemleri tekrar etmeniz gerekecektir.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir