Üniversite Sınav Sistemi Ne Zaman Değişiyor ? | Soru Yeri

Üniversite Sınav Sistemi Ne Zaman Değişiyor ?

sinav

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı geçtiğimiz günlerde öğrencilerin beceri ve bilgilerini ölçen yeni bir sınav sistemi üzerinde çalıştıklarını 2015 ya da 2016’da uygulanmasının mümkün olduğunu belirtti.

Sınav tekti, sonra iki oldu, sonra altı oldu ve daha nereye gidilir açıkçası bilinmiyor. Öğrenciler için üniversite sınavına hazırlık 1 yıllık bir süreç değil o yüzden 1 yıl sonra yapılacak olası bir değişiklik milyonlarca öğrenciyi mağdur edebilir.

2015 başka bir sistemin denenmesi ve 2016’da ise komple bir sistem değişikliği planlanıyor. Açıkçası yıllardır sistemin defalarca değiştiğine şahit olduk ancak okulların seviyesi her geçen sene daha da düşüyor. Şu an lisede olup da okuma – yazma bilmeyen binlerce çocuk var. Üniversite sınav sistemini değiştirmenin de açıkçası bir anlamı yok bence çünkü neredeyse her ilde bir bazen birden fazla üniversite var. Buradan mezun olan gençlere okuduğu alanlarla ilgili istihdam sağlanabilecek mi yoksa onlar da polis, infaz koruma memuru, bilgisayar işletmeni olacaklar ?

Üniversite sınav sisteminin değişmesinden ziyade eğitim sisteminin ciddi bir reforma ihtiyacı var bana göre.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir