Güneş Korumalı Ürünler İşe Yarıyor Mu ? | Soru Yeri

Güneş Korumalı Ürünler İşe Yarıyor Mu ?

Havaların yavaş yavaş ısınmasıyla birlikte sıcaklara uzun süre boyunca maruz kalacağımız ortada. Yaz aylarını dünya geneline baktığımızda mevsim normallerinin çok çok üstünde geçiren ülkemizde güneşten korunmak da oldukça önemli. Tabii ki en sıcak saatlerde güneşin altında gezmemek bir çözüm ancak işi gereği o saatlerde açık alanlarda olanlar ya da saat – dakika dinlemeden tüm günün keyfini çıkarmak isteyen insanlar güneş korumalı ürünlerle bu durumu avantaja çevirebilir.

Bir Ürünün Güneş Korumalı Ürün Olduğunu Nasıl Bileceğiz ?

Ultraviolet Protection Factor (UPF) son dönemlerde yaygınlaşan ve birçok tekstil markasının kullandığı bir özelliktir. Alacağınız ürünlerinde etiketinde (başlıktaki resim gibi) UPF ibaresi mutlaka bulunmaktadır. Etikette yoksa ve size güneş korumalı olduğu iddia ediliyorsa tercih etmeyiniz.

Güneş Korumalı Ürünler İşe Yarıyor Mu ?

Columbia markasının güneş korumalı birkaç ürününü kullanan biri olarak söyleyebilirim ki gerçekten çok işe yarıyor. Patenti kendilerine ait olan Omni Shade adlı teknolojiyi kullanan bu firmanın güneş korumalı ürünleri UV emici iplik yapısı ve sıkı örgüleriyle güneş ışınlarını absorbe etme özelliğine sahiptir. 30 UPF, 40 UPF ve 50 UPF seçenekleriyle ürünlere uygulanan bu teknolojide bu oranlar zararlı güneş ışınlarının ne kadarını hapsettiğini veya ne kadarını hapsedemediğini temsil eder.

Yani basit bir anlatımla 30+ UPF bir ürün zararlı güneş ışınlarının sadece 30’da 1’inin size temas etmesini sağlar, geri kalanlık bölümünü ürün teknolojisiyle absorbe ederek sizden uzak tutar.

Tabii ki burada yazdığım bilgiler Columbia markasının ürünlerinde kullandığı Omni Shade teknolojisi baz alınarak yazıldı. Başka bir markanın kullandığı güneş koruma teknolojisi daha farklı şekillerde olabilir ancak Türkiye’de bu marka haricinde güneş korumalı ürünler satan ben bilmiyorum. Bilen varsa bilgilerini yorumlardan paylaşabilir.

Sonuç olarak şunu diyebiliriz ki güneş korumalı ürünler işe yarıyor, işe yaradığı gibi fark yaratan bir konfor da sağlıyor.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir