VPN ve DNS Farkı Nedir? | Soru Yeri

VPN ve DNS Farkı Nedir?

20. Yüzyılda gelişen bilgisayar çağı ile her gün neredeyse yeni bir bilgisayar programıyla, uygulaması ve kullanım yöntemi ile tanışıyoruz. Bunlardan ikisi son yıllarda ön plana çıkmaktadır. DNS ve VPN. Yani sanal aleme giriş adreslerinizin değiştirilmesini sağlayan yapılardır.

DNS, kısaca ve basit bir anlatımla; ülkenizde yasaklanan sitelere ya da herhangi bir siteye erişirken bilgisayarınızda ev adres değişikliği yapar. Çifte vatandaşlık şeklinde de düşünebilirsiniz. Başka bir ülke adresi üzerinden ülkenizdeki yasaklı olan sitelere giriş yöntemidir.

Dns adresi değiştirme yöntemleri farklı farklıdır. Bunun için internet tarayıcınıza eklenti de kurabilirsiniz. Ağ bağlantıları üzerinden elle seçim de yapabilirsiniz. Geleneksel yöntem ağ bağlantıları üzerinden hızına güvendiğiniz ve güvenli bir dns adresini girmektir. Bu manüel yöntem zaman almakta ve hali hazırda bildiğiniz bir çok güvenli dns adresi olması yükünü getirir. VPN olayına gelir isek vpn sistemi bir haznesinde bir çok dns adresi barındıran ve bu dns seçimlerini otomatik olarak yapan ve bağlantıyı sağlayan programlardır. Bu sistem kimi zaman bir paket program olarak karşımıza çıkar, çoğu zaman ise bir internet tarayıcısı eklentisidir.

Sonuç olarak vpn ve dns birbirinden pek de ayrı şeyler olmamakla birlikte. Teknoloji geliştikçe daha farklı yöntemlere aşina olacağımız ortada.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir