Vücut Dili Neden Bu Kadar Önemli ? | Soru Yeri

Vücut Dili Neden Bu Kadar Önemli ?

vucutdili

Vücudunuz Dudaklarınız Konuşmaya Başlamadan Önce Avaz Avaz Bağırır

Bu veriler gerçek midir? Kesinlikle evet. Dudaklarınız harekete geçip de, ilk hece aralarından fırlamadan önce, SİZİN özünüz beyinlerindeki yerine çoktan yerleşmiştir bile. Birisinin sizin hakkımızdaki ilk izlenimlerinin yüzde seksenini bakışlarınız ve hareketleriniz belirler. Tek söz söylemeye bile gerek yoktur.

Ben, anadilimin konuşulmadığı ülkelerde yaşadım ve çalıştım. Ve yıllar, insanlardan anlaşabilir tek kelime konuşmaksızın edindiğim ilk izlenimlerin daima hedefi vurduklarının şahitleridir. Her ne zaman yeni bir meslektaşım ile tanışsam, kendisini bana ne kadar yatan hissettiğini, ne kadar güvenilir olduğunu ve çalıştığı firmada ne kadar itibar gördüğünü anında anlayabilirim. Yalnızca hareketlerini gözlemleyerek kimin ağır sıklet, kiminse tüy sıklet olduğunu sezebilirim.

Olağanüstü yeteneklerim yok. Sizin de sezebildiğinize eminim. Ama nasıl? Birisi hakkında mantıklı bir kanıya varmadan önce, o kişiyle ilgili altıncı hissiniz olur. Araştırmalar duygusal tepkilerin, beyniniz henüz bu tepkilere neyin yol açtığını kayda geçirmeye vakit bulamadan önce meydana geldiğini ispatlamıştır. Bu nedenle, birisi size baktığında ağır bir darbe alır ki bu darbe, tüm ilişki için temel oluşturacak kadar etkilidir. Bob karikatürlerini çizerken işte bu ilk darbeyi yakaladığım söylüyor.

İnsan İlişkilerinde Başarılı Olmanın Yollan için konu hazırlığı aşamasındayken Bob’dan benim için “gerçekten üstün; bilirsin işte zeki, yakışıklı, güçlü, karizmatik, ilkeli, büyüleyici, şefkatli ve diğer insanlarla ilgilenen birisinin portresini” çizmesini istedim.

Bob, “Çok kolay” diyerek sözümü kesti. Tam olarak ne istediğimi biliyordu. Tek yapman gereken ona kusursuz hal ve tavırlar vermek, dik duran bir baş, cüretkâr bir gülümseme ve doğrudan doğruya bir göz teması.” İşte, önemi olan birisinin ideal portresi.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir