Yan Flüt Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır ? | Soru Yeri

Yan Flüt Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır ?

Bu yazımızda flütün tarihçesine ve temellerine girmeden direkt olarak bakım ve temizliği hakkında sizlere bilgi vereceğim.

Flüt yaygın bilinen ismi ile yan flüt farklı bir enstrüman olarak gözükse de temel üflemeli çalgılardan biridir. Birçok konservatuvar bölümünde bir giriş çalgısı olarak öğretilir. Bununla birlikte tüm üflemeli enstrümanlar gibi hassas bir yapıya sahiptir. Bakımının ve temizliğinin düzenli periyotlar ile yapılması önem taşımaktadır.

Flütümüz 3 aparattan oluşur; üfleme kısmı klavye kısmı ve en alt aparat.

  • Tüm aparatlar flüt ile çalışma bittikten sonra ayrılmalı ve yanında verilen bez ve çubukla içleri iyice temizlenmelidir.
  • Bunu yaparken yoğunlaşan havanın bıraktığı tüm ve tükürüklerin temizlenmesi gerekir. Bu işlem esnasında klavye kısmından tutmamaya özen göstermelisiniz. Çok yoğun baskı halinde klavye altında bulunan deliklerin kapanmasını sağlayan maddeler aşınabilir.
  • Aparatları birleştirirken birleşim kısımlarına sade vazelin sürülmelidir ki metallerin birbirine sürtmesinden kaynaklanan aşınma önlensin ve hava boşluğu oluşumundan kaynaklı detone riski ortadan kalksın.
  • Dudakların dayandığı kısmın zamanla rengi koyulaşacaktır buna yapılabilecek pek de bir şey yoktur. Flütümüzün daha parlak görünmesi için gümüş parlatıcı maddeler kullanılabilir. Fakat bu maddeler zamanla aşınmaya yol açacağından çok sık kullanılması tavsiye edilmez.
  • Temizlik esnasında en üst aparatın ucunda kalan ve flütün baş kısmını kapatan mantarlı kapağa çok temas etmemeye özen gösterin. Bu mantarlı kısmı yerinden kaydırırsak flütün akordunda bozukluk olabilir.

Flütü her zaman kabında muhafaza ediniz ve taşıyınız. Çok nemli çok sıcak ve çok soğuk ortamlarda muhafaza edilmemesine özen göstermeniz gerekmektedir.

Uzun süreli olarak kullanmama durumu var ise klavyeyi hareketli tutan küçük demir parçalarının uç kısımlarının çıkarılması tavsiye edilir. Böylelikle zamanla bu demir parçalarının esnekliğini yitirmesi önlenilir.

Düğme altlarında bulunan elyaf benzeri kapatma parçaları zamanla eskir ise klavye çevresindeki küçük vidalar ile yükseklikleri tekrardan ayarlanabilir ve cihazdan uygun seslerin çıkması sağlanabilir. Fakat bu ve buna benzer hassas işlemler aleti çok iyi tanıyan biri tarafından ya da teknik servislerce yapılmalıdır. Yoksa kalıcı hasara sebebiyet verebilir.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir