Yeni Tanıştığınız Kişide Nasıl İz Bırakırsınız ? | Soru Yeri

Yeni Tanıştığınız Kişide Nasıl İz Bırakırsınız ?

ilkizlenim

Ressamların çizdiği ünlü insan karikatürlerine bir kez baktığınızda, gerçekten de o insanların kişiliklerini “görebilirsiniz.”

Bob bazen katıldığı davetlerdeki bir davetlinin karikatürünü kokteyl peçetesinin üzerine hızlıca yapıverir. Bob’un omuzlarının yakınlarında gezinen diğer davetliler arkadaşlarının resmini izlerken nefeslerini tutarlar ve resmin özü göz açıp kapayıncaya kadar tamamlanır. Çizmeyi bitirdiğinde kalemini biralar ve peçeteyi söz konusu şahsa uzatır. Deneğin yüzü genelde şaşırmış bir ifade alır. Çoğunlukla da “Aslında mükemmel olmuş. Ama bana pek benzemiyor” gibi nezaket gereği bir yorum yapar.

Kalabalığın ikna edici “ah evet bu sensin!” yorumlan deneğin sesini ve geriye kalan herhangi bir şüpheyi bastırır. Kafası karışan denek, dünyanın kendisini nasıl gördüğünü gözler önüne seren peçeteyle baş başa kalır.

Bob’un stüdyosunu ziyarete gittiğim bir günde, ona insanların kişiliğini nasıl bu kadar başarılı bir şekilde yakaladığını sordum. “Çok kolay, onlara bakmam yeterli oluyor” dedi.
“Hayır”, ben “kişiliklerini nasıl yakalıyorsun? Hikâyeleri, yaşam tarzlarıyla ilgili bolca araştırma yapman gerekmiyor mu?” diye sordum.

“Hayır Leil, sana anlattım, yalnızca onlara bakıyorum.”
“Hı?”

Açıklamaya karar verdi, “Hemen hemen her insan, dış görünüşüyle, tavırlarıyla, hareket etme şekliyle kişiliğini belli eder. Mesela…” dedi, politikacı karikatürlerini arşivlediği bir dosyayı göstermek üzere beni çağırdı.

Bob, başkanların vücutlarındaki çeşitli açılan parmağıyla işaret ederek, “Görüyor musun?” dedi. Yarım gülümsemesini göstererek, “işte dinton’un çocuksu yönü”; omuz açılarını işaret ederek, “Yaşlı George Bush’un sakarlığı”; eski başkanın gülümseyen bakışlarını göstererek, “Reagan’ın büyüsü”; başının sinsi eğilimini göstererek, “İşte bu da Nbcon’ın kurnazlığı”. Dosyasının derinliklerini karıştırarak Franklin Delano Roosevelt’in bir resmim çıkardı ve yukarıya kalkmış burnunu işaret etti işte FDR’nin gururu.’* Tüm anlattıklarını yüzler ve vücutlardan çıkarmıştı.

İlk izlenimler silinmezdirler. Peki neden? Acele adımlar attığımız aşın bilgi yüklü, birçok uyananın her saniye bizi bombardımana tuttuğu dünyamızda insanların hep başı döner. Yaşamın anlamım kavramak ve yapılması gerekli işlerin üstesinden gelebilmek için insanlar ani kararlar vermelidirler. O halde her ne zaman ve her nerede yeni birisiyle tanışırsanız tanışın, o kişi alelacele bir şekilde çektiği şipşak resminizi zihninin bir köşesine yerleştirecektir. Bu resminiz onun uzun süre aklında saklayacağı bir veriye dönüşür.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir